ART / Lithographs / Litograph 12834561
*
nr 1283 4561
Curt Burström
(1920-1964), Sverige
Curt Burström (1920-1964), Sweden. Signed, numbered 69/75, unframed, 24x34cm,
LITOGRAPH, Signerad, numrerad 69/75, oramad, 24x34cm
Curt Burström, Swedish tecknare and grafiker born 1920, dead 1964 .
Droit De Suite
Estimate:
800
Sold:
SEK 1400
Auction date:
Monday October 21 2019
at 19:04:01
- Bid history
Time
Bidder
Bid
21/10 15:43:24
1
800 kr
21/10 18:55:28
2
800 kr
21/10 18:55:28
1
800 kr (Robot)
21/10 18:56:34
3
1.200 kr
21/10 18:57:16
2
1.000 kr
21/10 18:57:16
3
1.100 kr (Robot)
21/10 18:58:17
2
1.200 kr
21/10 18:58:17
3
1.200 kr (Robot)
21/10 18:58:59
2
1.300 kr
21/10 18:59:01
3
Vinnande bud
21/10 19:00:45
3
justering av budtak
Läs om budbetjänten
- Thema-auction
Oct 21
Grafik
Tema Grafik är en auktion med litografier, etsningar och annan grafik av konstnärer och formgivare som Valerio Adami, Horst Antes, Hans Arnold, Enrico Baj, Ola Billgren, Frank Björklund, Olle Bonniér, ...
Read more about Grafik
- Artist/Designer
Curt Burström
Curt Burström, Swedish tecknare and grafiker born 1920, dead 1964 .
Read more about Curt Burström
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: curt burström grafik litografi litografier svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8145 LITOGRAPH IN C..
Ã…ke Ahlberg (b. 1943), Sweden. Flicka vid flygel. ..//
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
20 maj at 18:37
-
8139 LITOGRAPH IN C..
Ardy Strüwer (1939-2023), Sweden. Signed, numbered..//
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:01
-
8083 LITOGRAPH IN C..
Axel Lilliehöök (b. 1930), Sweden. Signed, dated 1..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 18:35
-
8291 LITOGRAPH IN C..
Bengt Landin (b. 1933), Sweden. Signed, numbered 5..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 18:28
-
8143 LITOGRAPH IN C..
Berit Markevärn (b. 1952), Sweden. Röd cykel. Sign..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:45
-
8217 LITOGRAPH
efter Henri de Toulouse-Lautrec, ej signerad numre..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:51
*
Curt Burström
Curt Burström, Swedish tecknare and grafiker born 1920, dead 1964 .
Läs om budbetjänten
Read more about Grafik
Read more about Curt Burström
nr 1283 4561
Curt Burström
(1920-1964), Sverige
Curt Burström (1920-1964), Sweden. Signed, numbered 69/75, unframed, 24x34cm,
LITOGRAPH, Signerad, numrerad 69/75, oramad, 24x34cm
Curt Burström, Swedish tecknare and grafiker born 1920, dead 1964 .
Droit De Suite | |
---|---|
Estimate: | 800 |
Sold: | SEK 1400 |
Auction date: |
Monday October 21 2019 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
21/10 15:43:24 | 1 | 800 kr |
21/10 18:55:28 | 2 | 800 kr |
21/10 18:55:28 | 1 | 800 kr (Robot) |
21/10 18:56:34 | 3 | 1.200 kr |
21/10 18:57:16 | 2 | 1.000 kr |
21/10 18:57:16 | 3 | 1.100 kr (Robot) |
21/10 18:58:17 | 2 | 1.200 kr |
21/10 18:58:17 | 3 | 1.200 kr (Robot) |
21/10 18:58:59 | 2 | 1.300 kr |
21/10 18:59:01 | 3 | Vinnande bud |
21/10 19:00:45 | 3 | justering av budtak |
Läs om budbetjänten
- Thema-auction
Oct 21
Grafik
Tema Grafik är en auktion med litografier, etsningar och annan grafik av konstnärer och formgivare som Valerio Adami, Horst Antes, Hans Arnold, Enrico Baj, Ola Billgren, Frank Björklund, Olle Bonniér, ...Read more about Grafik
- Artist/Designer
Curt Burström
Curt Burström, Swedish tecknare and grafiker born 1920, dead 1964 .Read more about Curt Burström
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: curt burström grafik litografi litografier svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8145 LITOGRAPH IN C..
Ã…ke Ahlberg (b. 1943), Sweden. Flicka vid flygel. ..//
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
20 maj at 18:37 -
8139 LITOGRAPH IN C..
Ardy Strüwer (1939-2023), Sweden. Signed, numbered..//
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:01 -
8083 LITOGRAPH IN C..
Axel Lilliehöök (b. 1930), Sweden. Signed, dated 1..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 18:35
-
8291 LITOGRAPH IN C..
Bengt Landin (b. 1933), Sweden. Signed, numbered 5..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 18:28 -
8143 LITOGRAPH IN C..
Berit Markevärn (b. 1952), Sweden. Röd cykel. Sign..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:45 -
8217 LITOGRAPH
efter Henri de Toulouse-Lautrec, ej signerad numre..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:51